Jak udrożnić prawidłowo rynny?
Rynny służą do odprowadzania wody deszczowej z dachu poza obręb budynku, a zatem udrażnianie jest konieczne do prawidłowego działania całego systemu rynnowego. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do przykrych niespodzianek, na przykład zalania piwnicy. O rynny warto szczególnie dbać, jeśli budynek znajduje się w otoczeniu drzew liściastych – opadające liście jesienią mogą zatkać spust rynnowy. Wówczas rynna będzie niezdolna do odprowadzania wody i może się oblodzić zimą. Topniejąca woda wiosną zwiększy objętość i znajdzie inne ujście. Wyciek może graniczyć ze ścianą budynku i powodować zawilgocenie przegrody, czego konsekwencją jest pojawienie się pleśni i grzybów.
Udrażnianie i oględziny rynien krok po kroku
Oględziny systemu rynnowego warto zacząć od rynien okalających dach. Przy usuwaniu zanieczyszczeń należy unikać ostrych narzędzi, które mogą uszkodzić powierzchnię rynien – najlepiej stosować szczotki, którymi z łatwością wymieciemy osad. Aby udrożnić rynny spustowe, wystarczy wlać do nich wodę pod ciśnieniem. W nowoczesnych systemach rynnowych stosuje się czyszczaki, czyli specjalne koszyczki, które zapobiegają zatykaniu rur. Czyszczak trzeba regularnie opróżniać. Jeśli rynna nie jest zakończona kolankiem, ale wchodzi w nawierzchnię obok domu do osadnika, to konieczne jest usuwanie gromadzących się w nim zanieczyszczeń.
Uszkodzone rynny. Co robić?
W trakcie oględzin może się okazać, że jeden z elementów systemu jest uszkodzony – wówczas konieczna będzie jego wymiana i to jeszcze przed sezonem zimowym. Można wezwać pogotowie dachowe z Warszawy — jest to szybka i profesjonalna pomoc w nagłych przypadkach. Fachowcy dostępni są przez 24 godziny na dobę. Niewielkie przecieki można naprawić we własnym zakresie, na przykład z użyciem specjalnych uszczelniaczy. Większe dziury zabezpiecza się złączkami uszczelniającymi.